
Implanty zębowe to tytanowa, niewielka śruba, która w czasie zabiegu zostaje wszczepiona w kość szczęki. W ten sposób zastępuje naturalny korzeń zęba. Na jego szczycie umieszczana jest korona ceramiczna lub porcelanowa, której odcień jest dopasowany do naturalnej barwy zębów. Zarówno proteza na implantach, jak i sam implant zęba, po wstępnej adaptacji, doskonale dopasowują się do szczęki i nie sprawiają wrażenia sztuczności.
Implanty zębowe – kiedy założyć?
Implanty zębowe dedykowane są pacjentom pełnoletnim, zwłaszcza po ukończeniu 25 roku życia, gdy zakończony jest proces budowania kości. Implanty zakładane są osobom, które mają zarówno pojedyncze, jak i większe ubytki. W związku z tym znajdują zastosowanie przede wszystkim u tych, którzy stracili swoje naturalne zęby.
Implanty zębów – przeciwwskazania zdrowotne
Jednym ze sposobów wypełnienia ubytków są implanty zębów. Nie wszystkie osoby mogą sobie pozwolić na wykonanie zabiegu i przeszkodą nie są wyłącznie koszty.
Do najczęstszych przeciwwskazań należą:
- ogólnie zły stan zdrowia pacjenta,
- niektóre choroby przewlekłe (np. choroby nowotworowe, cukrzyca, problemy z krzepliwością krwi, osteoporoza),
- niewyleczona próchnica (po jej wyleczeniu można wykonać zabieg),
- problemy w jamie ustnej (parodontoza, widoczne przechylenie uzębienia)
- brak pełnoletności,
- ciąża.
Wskazania do zabiegu | Przeciwwskazania do zabiegu |
brak pojedynczego zęba, | próchnica zębów, |
brak kilku zębów obok siebie lub w różnych miejscach jamy ustnej | parodontoza |
brak wszystkich zębów | niektóre choroby przewlekłe |
zamiast protezy ruchomej na noc | niepełnoletność |
Implanty zębowe – przygotowanie do zabiegu
Zanim dojdzie do wszczepienia implantów zębowych lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, w którym ustala oczekiwania pacjenta, ale przede wszystkim stara się wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Konsultacja implantologa uwzględnia rozpoznanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego ewentualnych nałogów oraz zdobycie wiedzy na temat przebytych i aktualnych chorób – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic
Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest wyleczenie chorób jamy ustnej i zębów (np. kamienia, czy próchnicy). Kości szczeki powinny mieć właściwą jakość i ilość, a tkanka miękka- kolor i grubość. W tym celu przeprowadza się badania radiologiczne, lekarz może zlecić również dodatkowe badania.
Implanty – jak wygląda zabieg
Bezpośrednio przed zamocowaniem implantów, przeprowadza się miejscowe znieczulenie, co sprawia, że zabieg jest właściwie bezbolesny. W dalszej kolejności stomatolog wykonuje otwór w dziąśle, w którym umieszcza sztuczny korzeń. Na nim założona będzie sztuczna korona. Cały zabieg trwa od pół do dwóch godzin. Ostateczna długość zabiegu zależy głównie od czynników indywidualnych ze strony pacjenta, jak i sprawności technicznej implantologa.
Cały zabieg zakończony jest zaszyciem rany oraz okresem rekonwalescencji. Po upływie kilku miesięcy można przystąpić do mocowania protezy, mostu czy korony. Ile kosztuje implant zęba? Podstawowa cena waha się od 1800 do 4000 złotych, ale należy doliczyć jeszcze koszty dodatkowe.
Implanty – wskazania po zabiegu
Po założeniu implantów bardzo ważne jest przestrzeganie kluczowych zasad. Przede wszystkim przez minimum dwie godziny po zabiegu nie należy spożywać posiłków (szczególnie ostrych i twardych), ani nie wypijać napojów (zwłaszcza gorących). Niewskazany jest również intensywny wysiłek fizyczny oraz spożywanie używek. Natomiast dzień po zabiegu rekomenduje się mycie zębów nową szczoteczką o miękkim włosiu.

✅ nowoczesne serum antycellulitowe
✅ potęga działania kilku składników aktywnych jednocześnie
✅ Naturalne składniki aktywne, BEZ SLS, BEZ PARABENÓW
✅ skuteczna redukcja cellulitu
✅ sprawdzona formuła składników aktywnych
Już teraz poznaj serum antycellulitowe VIALISE. Dowiedz się więcej na stronie producenta. Poznaj serum, któremu ufa ponad 1000 klientek miesięcznie!
❤ KUP TERAZ na stronie producenta ❤
Racja nie ma co się bać zabiegu. Lepiej mieć implant zębowy niż dziurę w uzębieniu i ryzyko przesuwania się ich co później skutkuje krzywym zgryzem.
@Diana24 Ja miałem. Zabieg montowania implantu zębowego nie jest taki straszny jak się wydaje 🙂 Jedynie gdzie możemy odczuwać ból to już po zabiegu, ale wtey specjalista przepisuje odpowiednie lekki i jak będziemy się stosować do jego zaleczeń to ból nie będzie odczuwalny
Zakładanie implantu zębowego trochę mnie przeraża. Miał już może ktoś taki zakładany?